blog
Media
10 dni kwarantanny dla przyjezdnych spoza strefy Schengen
Opublikowano: 28.06.2021
Od 24.06 zmieniają się zasady dotyczącej dziesięciodniowej kwarantanny dla podróżnych przyjeżdżających spoza granic strefy Schengen. Wiceszef Ministerstwa Zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że warunkiem do zwolnienia z niej jest okazanie ujemnego wyniku testu wykonanego po 7 dniach od przyjazdu. Kwarantanna nie obejmuje osób zaszczepionych.

“Kwarantanna będzie obejmowała przyjeżdżających z terytoriów państw niebędących w Schengen i nienależących do Europejskiego Obszaru Granicznego” – zapowiedział Kraska

“W związku z tym, że te nowe warianty mają zdecydowanie większą szybkość rozprzestrzeniania się w środowisku, zdecydowaliśmy się podjąć prewencyjne działania, które polegają na tym, że przywracamy kwarantannę dla osób wracających z zagranicy” – uargumentował wiceszef MZ

Do tej pory również obowiązywała 10-dniowa kwarantanna dla przyjezdnych spoza strefy Schengen, ale mógł z niej zwolnić ujemny wynik testu wykonany do 48 godzin po przyjeździe do Polski.

Od północy z 23. na 24.06 jest możliwe zwolnienie z kwarantanny na podstawie ujemnego wyniku wykonanego testu dopiero po 7 dniach od przyjazdu. Zmiana przepisów ma ograniczyć możliwość rozprzestrzeniania się nowych wariantów wirusa.

Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych, podkreśla, że MSZ od startu pandemii odradza organizowanie wyjazdów zagranicznych. Dodaje, że niektóre kraje poprawiają swoją sytuację wraz z postępem akcji szczepień, ale zdarzają się też nagłe pogorszenia statystyk zachorowań w różnych częściach świata.

Wiceminister spraw zagranicznych zauważa także, że to w trakcie czyjegoś pobytu w obcym kraju mogą się pojawić nowe statystyki dotyczące liczby zakażeń w ciągu ostatnich dwóch tygodni, a opieka zdrowotna dla turystów często nie stoi na najwyższym poziomie.

“MSZ utrzymuje dotychczasowy poziom ostrzeżenia na poziomie trzecim, czyli ” – mówi Wawrzyk

Wiceszef MSZ zachęca także do sprawdzania aktualnych informacji o obostrzeniach obowiązujących w wybranym kraju na stronie internetowej resortu, korzystając z portalu „Polak za granicą” lub za pomocą mediów społecznościowych i stron polskich ambasad i placówek dyplomatycznych.

Wawrzyk podkreśla: “Obostrzenia związane z pobytem, przyjazdem i wyjazdem nie dotyczą osób zaszczepionych”. Warto jednak zauważyć, że tylko pełne szczepienie i dokument je potwierdzający dają gwarancję bezpieczeństwa pobytu oraz bezproblemowego powrotu do kraju.

Kraska dodaje, że obowiązkowa kwarantanna ominie też ozdrowieńców, którzy posiadają unijny certyfikat covidowy. Wiceszef MZ wznowił apel o szczepienie się, co ma ograniczyć wzrost nowych zakażeń i powstrzymać kolejną falę, którą przewiduje się na jesień tego roku.

Zapytany o osoby, które już wyjechały poza strefę Schengen i powrócą na 10-dniową kwarantannę, wiceminister MZ odpowiedział, że sytuacja związana z epidemią dynamicznie się zmienia i rząd jest zmuszony podjąć drastyczne kroki, które mają za zadanie uchronić Polaków przed nowymi mutacjami wirusa.
Padło również pytanie o 1,5 tys. polskich kibiców, którzy wyjechali do Petersburga na mecz Polaków ze Szwedami. Ma ich być około 1500.

„To są bardzo rozsądni ludzie i na pewno są wszyscy zaszczepieni” – odparł Kraska

Warto dodać, że dzieci poniżej 12 r. ż., które nie mogą się jeszcze zaszczepić, nie będą objęte obowiązkową 10-dniową kwarantanną po powrocie do Polski oraz nie muszą wykazywać ujemnego wyniku testu.

Popularne
#Media
Dodatkowy dzień wolny dla pracowników
Opublikowano: 22.06.2022
#Media
Wzrost wynagrodzeń w nowym roku
Opublikowano: 01.06.2022
#Media
Kolejna zmiana na polskim rynku pracy
Opublikowano: 24.05.2022
#Media
Nowe płatności z ZUS
Opublikowano: 10.05.2022
#Media
Polska odbuduje Ukrainę
Opublikowano: 28.04.2022
#Media
Co czeka polski rynek pracy w najbliższej przyszłości?
Opublikowano: 20.04.2022
#Media
Na co naprawdę zwracają uwagę osoby poszukujące pracy?
Opublikowano: 06.04.2022
#Media
Nowe zasady zatrudniania uchodźców ukraińskich w Polsce
Opublikowano: 30.03.2022
#Media
Czy działania wojenne na terytorium Ukrainy wpłyną na polską gospodarkę?
Opublikowano: 16.03.2022

Masz pytanie?

Nasi konsultanci pomogą Ci w wyborze odpowiedniej oferty
Zostaw wiadomość