blog
Медиа
Mniej niż milion bezrobotnych – analiza najnowszych danych
Дата публікації: 25.07.2021

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii (MRPiT) opublikowało początkiem lipca szacunki wskazujące, że stopa bezrobocia za poprzedni miesiąc zmniejszyła się o 0,01 pkt proc. Oznacza to spadek do 6%, zestawiając miesiąc z miesiącem.

Żadne województwo nie posiadało odsetku bezrobotnych na wyższym poziomie niż 10%. Najwyższy wskaźnik bezrobocia utrzymuje się w województwie warmińsko-mazurskim (9,2%). Za to najniższą stopą bezrobocia może się pochwalić Wielkopolska (3,5%).

Jak zauważa zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego, Andrzej Kubisiak, zmniejszenie stopy bezrobocia do 6% i równoznaczna z tym liczba niespełna miliona bezrobotnych to najlepszy wynik od ponad roku. Ostatnie takie notowanie można było zaobserwować w kwietniu 2020 r. Szacunki wskazują także, że liczba młodych bezrobotnych wróciła do tej z czasów przed pandemią.

Jarosław Gowin, wicepremier i szef MRPiT, podkreśla, że najbardziej istotne w dalszym rozwoju gospodarki naszego kraju jest zatrudnianie i prowadzenie wykwalifikowanych kadr pracowniczych. Zaznacza także, że ministerstwo jest już na ostatnim etapie przygotowania ustawy ułatwiającej zatrudnianie cudzoziemców.

Jesienny niepokój

Najbliższe tygodnie mają mieć niebagatelne znaczenie w kreowaniu się stopy bezrobocia, jak zauważają specjaliści.

Katarzyna Siemienkiewicz, ekspert ds. Prawa pracy z Pracodawców RP, zauważa, że choć aktualna sytuacja brzmi bardzo optymistycznie, to nie należy ją traktować jako długotrwałą tendencję. Taki spadek stopy bezrobocia ma miejsce m.in. ze względu na fluktuację na rynku pracy, którą powoduje sezonowe zatrudnianie młodzieży.

Dalej p. Siemienkiewicz zauważa, że wiele zweryfikują szacunki wykonane za kilka miesięcy, gdy sytuacja związana z pracami sezonowymi się unormuje. Wszystko również stoi pod znakiem zapytania ze względu na zbliżającą się kolejną falą zakażeń koronawirusem. Następny lockdown mógłby oczywiście negatywnie wpłynąć na stopę bezrobocia.

Katarzyna Siemienkiewicz mówi także o tendencji do przekwalifikowań wśród pracowników gastronomii czy hotelarstwa. Obawa o kolejne możliwe zamrożenie gospodarki to motyw przewodni dla osób, które decydują się na przebranżowienie.

Podobnie sytuacja wygląda w sektorze przemysłu, który miałby zwolnić z powodu braków komponentów. Niewydolność dostaw obserwuje się już od dłuższego czasu, a kolejny lockdown mógłby tylko spotęgować tę złą sytuację.

– Nadal funkcjonujemy w reżimie epidemicznym, a aktualnie dobre informacje na temat bezrobocia nie dają gwarancji stabilności na rynku pracy w późniejszym okresie – kończy Katarzyna Siemienkiewicz

– Jeśli uda nam się utrzymać aktualny stan, to z perspektywy rynku pracy jest to bardzo ważna informacja. Może być sygnałem, że wskaźniki związane z rynkiem pracy w 2022 roku znajdą się na poziomach przedpandemicznych. Jesień okaże się kluczowa, bo może okazać się, że przerwanie aktualnych trendów będzie nieść ze sobą duże konsekwencje dla rynku pracy – mówi Andrzej Kubisiak, komentując ewentualne wprowadzenie obostrzeń w związku z kolejną falą zachorowań.

Статті які також будуть цікаві для Вас
#Медиа
Dodatkowy dzień wolny dla pracowników
Дата публікації: 22.06.2022
#Медиа
Wzrost wynagrodzeń w nowym roku
Дата публікації: 01.06.2022
#Медиа
Kolejna zmiana na polskim rynku pracy
Дата публікації: 24.05.2022
#Медиа
Nowe płatności z ZUS
Дата публікації: 10.05.2022
#Медиа
Polska odbuduje Ukrainę
Дата публікації: 28.04.2022
#Медиа
Co czeka polski rynek pracy w najbliższej przyszłości?
Дата публікації: 20.04.2022
#Медиа
Na co naprawdę zwracają uwagę osoby poszukujące pracy?
Дата публікації: 06.04.2022
#Медиа
Nowe zasady zatrudniania uchodźców ukraińskich w Polsce
Дата публікації: 30.03.2022
#Медиа
Czy działania wojenne na terytorium Ukrainy wpłyną na polską gospodarkę?
Дата публікації: 16.03.2022

Остались вопросы?

Наш онлайн - консультант с радостью предоставит Вам ответ
Отправить сообщение