blog
Медіа
Kolejna zmiana na polskim rynku pracy
Дата публікації: 24.05.2022
Z którego "frontu" nadchodzą zmiany?

Tym razem silne zmiany dotkną “męskich sektorów”. Sektory takie jak budownictwo, logistyka i przemysł ciężki będą miały trudną sytuację. Wielu obcokrajowców coraz częściej decyduje się na wyjazd do dalszych części Europy (do Niemiec, Belgii lub Austrii). Możliwe, że polscy pracodawcy będą musieli podnieść wynagrodzenia, aby móc konkurować o pracowników.
Krzysztof Inglot uważa, że wojna na Ukrainie może spowodować problemy z obsadzeniem wolnych miejsc pracy. Wynika to z gwałtownego spadku napływu zdolnych do pracy mężczyzn. Według niego rozwiązaniem tej sytuacji mogliby być pracownicy z Gruzji lub Uzbekistanu, dla których problem językowy nie jest tak duży. W nieco gorszej sytuacji są pracownicy z Indii, Indonezji, Filipin i innych bardziej odległych części Azji.

Jak wygląda sytuacja w chwili obecnej?

Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę do Polski przybyło około 3 milionów uchodźców (głównie kobiet i dzieci). Mniej niż połowa z nich jest zdolna do pracy. Jak zauważa Krzysztof Inglot, pewne naturalne ruchy zaczęły się tworzyć po rozpoczęciu wojny: wielu mężczyzn wyraziło chęć lub zostało zmuszonych do powrotu na Ukrainę.
Polska gospodarka tworzy rocznie od 150 do 200 tys. miejsc pracy. Obecnie w kraju jest około 700 tys. osób poszukujących pracy, co już znacznie przekracza możliwości lokalnego rynku. Sytuację pogarsza fakt, że osoby poszukujące pracy są obecnie w przeważającej mierze kobietami. W sektorach bardziej zdominowanych przez mężczyzn nadal występują niedobory kadrowe. Pracownicy z Azji mogą być odpowiednim rozwiązaniem, ale wiąże się z tym kilka problemów: 1) niewydolność polskiego systemu konsularnego; 2) bariera językowa; 3) przeszkody w asymilacji społeczno-zawodowej Azjatów.

Статті які також будуть цікаві для Вас
#Медіа
Dodatkowy dzień wolny dla pracowników
Дата публікації: 22.06.2022
#Медіа
Wzrost wynagrodzeń w nowym roku
Дата публікації: 01.06.2022
#Медіа
Kolejna zmiana na polskim rynku pracy
Дата публікації: 24.05.2022
#Медіа
Nowe płatności z ZUS
Дата публікації: 10.05.2022
#Медіа
Polska odbuduje Ukrainę
Дата публікації: 28.04.2022
#Медіа
Co czeka polski rynek pracy w najbliższej przyszłości?
Дата публікації: 20.04.2022
#Медіа
Na co naprawdę zwracają uwagę osoby poszukujące pracy?
Дата публікації: 06.04.2022
#Медіа
Nowe zasady zatrudniania uchodźców ukraińskich w Polsce
Дата публікації: 30.03.2022
#Медіа
Czy działania wojenne na terytorium Ukrainy wpłyną na polską gospodarkę?
Дата публікації: 16.03.2022

Залишились питання ?

Наш онлайн - консультант з радістю надасть Вам відповідь
Залишити повідомлення