blog
Медіа
Czy działania wojenne na terytorium Ukrainy wpłyną na polską gospodarkę?
Дата публікації: 16.03.2022
Co mówią o tym eksperci?

Analitycy Banku Pekao w poniedziałek 07.03.2022 opublikowali swoje prognozy dotyczące przyszłości polskiej gospodarki. Bank uważa, że rosyjsko-ukraiński konflikt wojenny będzie miał stagflacyjny wpływ na rynek, co oznacza wolniejszy wzrost gospodarczy i wyższą inflację.

„Spowolnienie wzrostu PKB w Polsce w tym roku będzie poważniejsze niż oczekiwano”, – powiedzieli analitycy Pekao. „Rajd na początku roku był wyższy (około 7%), ale dno cyklu może sięgać 1% r/r. Średnia prognoza wzrostu zostanie obniżona do 3,1%”, – poinformowali analitycy.

Jedną z najważniejszych determinant gospodarki europejskiej jest import surowców energetycznych, który obecnie zostały znacznie zmniejszony z powodu sankcji nałożonych na Rosję. Wzrost cen na paliwo szczególnie dotkliwie odczują kraje Europy Zachodniej.

Czy powinniśmy spodziewać się gwałtownego wzrostu cen?

Analitycy Banku Pekao podkreślili, że nie nastąpi gwałtowny wzrost cen, ponieważ inflacja będzie rozciągnięta w czasie. Najdotkliwiej będzie to odczuwalne w kontekście rosnących cen na produkty spożywcze. Dodatkowo wzrosną koszty produkcji rolnej ze względu na wzrastające ceny na gaz, co w dalszej kolejności będzie prowadzić do wyższych kosztów nawozów azotowych.

Specjaliści zauważyli też, że obecnie trudno jest dokładniej przewidzieć sytuację, bo prognozy będą się zmieniać wraz z rozwojem sytuacji na Ukrainie. Szczyt cen ropy jest nadal nieznany. Przyspieszone zostały również negocjacje w sprawie zniesienia embarga na import irańskich produktów naftowych.

Jedną z najniebezpieczniejszych sytuacji ekonomicznych, do jakich może doprowadzić wojna rosyjsko-ukraińska, jest znaczny wzrost cen surowców i rud metali oraz produktów rolnych. Ukraina odgrywa szczególnie dużą rolę w światowym eksporcie niektórych upraw, metali i minerałów. Konflikt militarny może całkiem realistycznie doprowadzić do wzrostu światowych cen tych produktów.

Статті які також будуть цікаві для Вас
#Медіа
Dodatkowy dzień wolny dla pracowników
Дата публікації: 22.06.2022
#Медіа
Wzrost wynagrodzeń w nowym roku
Дата публікації: 01.06.2022
#Медіа
Kolejna zmiana na polskim rynku pracy
Дата публікації: 24.05.2022
#Медіа
Nowe płatności z ZUS
Дата публікації: 10.05.2022
#Медіа
Polska odbuduje Ukrainę
Дата публікації: 28.04.2022
#Медіа
Co czeka polski rynek pracy w najbliższej przyszłości?
Дата публікації: 20.04.2022
#Медіа
Na co naprawdę zwracają uwagę osoby poszukujące pracy?
Дата публікації: 06.04.2022
#Медіа
Nowe zasady zatrudniania uchodźców ukraińskich w Polsce
Дата публікації: 30.03.2022
#Медіа
Czy działania wojenne na terytorium Ukrainy wpłyną na polską gospodarkę?
Дата публікації: 16.03.2022

Залишились питання ?

Наш онлайн - консультант з радістю надасть Вам відповідь
Залишити повідомлення