blog
Медіа
Jedna czwarta firm w Polsce z pracownikiem z Ukrainy
Дата публікації: 09.08.2021

Firma Personnel Service opublikowała 5 sierpnia badanie, z którego wynika, że ponad 1/4 polskich firm ma w swoich szeregach pracowników z Ukrainy. Ponadto co czwarte przedsiębiorstwo zamierza w ciągu najbliższego roku rekrutować pracowników ze wschodu, przez co ten wskaźnik może jeszcze wzrosnąć. Warto zaznaczyć, że przed pandemią takie plany dotyczyło tylko co dziesiątej firmy.

Raport „Barometr Polskiego Rynku Pracy” wyraźnie wskazuje, że już 28% przedsiębiorstw w Polsce posiada w swojej kadrze co najmniej jednego Ukraińca. Po wzięciu pod uwagę tylko dużych firm (>250 pracowników), ten odsetek rośnie aż do 45%.

W pierwszej połowie 2021 r. wydano blisko milion oświadczeń o zatrudnieniu pracownika z Ukrainy, co stanowi liczbę o 63% większą niż w poprzednim roku i o 18% większą niż w tym samym okresie w 2019 r.

Głównym powodem zwiększonego zainteresowania rekrutacją pracowników ze Wschodu (oprócz luki kadrowej) jest zbiór pozytywnych doświadczeń w zatrudnianiu imigrantów z Ukrainy.

Badanie wykazuje, że 1/3 polskich pracodawców ma pozytywny stosunek do kadry ze wschodu, a połowa przedsiębiorców traktuje ich identycznie jak Polaków. Oba wskaźniki wzrosły względem poprzedniej edycji raportu. Z kolei negatywne odczucia określiła grupa tylko 8% pracodawców. Większość właścicieli firm uważa, że reprezentuje neutralne odczucia do pracowników ze wschodu.

Patrząc na odpowiedzi dot. tego, co przedsiębiorcy najbardziej cenią w pracownikach z Ukrainy, można wyczytać, że 42% wskazuje na pracowitość, a 32% na szybkość adaptacji. Niewiele mniej zaznaczyło lojalność pracowników ze wschodu, a 1/4 badanych zauważyła ich brak trudności w nauce naszego języka. Dalej co piąty przedsiębiorca zaznaczył skromność i wiedzę Ukraińców, a 15% umiejętność budowania dobrej atmosfery w pracy. Tylko 3% pracodawców zdecydowało się odpowiedzieć, że za nic nie cenią pracowników ze wschodu.

Статті які також будуть цікаві для Вас
#Медіа
pracownik fabryki
Największa zmora młodych ludzi na rynku pracy. Kłopot nie do przejścia?
Дата публікації: 18.08.2021
#Медіа
Współpraca MM Work Force Professional
Serwisy z ofertami pracy szaleją. Ogłoszeń jest więcej niż przed pandemią
Дата публікації: 12.08.2021
#Медіа
paszport lotnisko
Jedna czwarta firm w Polsce z pracownikiem z Ukrainy
Дата публікації: 09.08.2021
#Медіа
Pracownicy z Ukrainy
Mniej niż milion bezrobotnych – analiza najnowszych danych
Дата публікації: 25.07.2021
#Медіа
kwarantanna granica polska ukraina
10 dni kwarantanny dla przyjezdnych spoza strefy Schengen
Дата публікації: 28.06.2021
#Медіа
Pracownik na budowie
Pracownicy z Ukrainy – dlaczego warto ich zatrudniać?
Дата публікації: 04.05.2021

Залишились питання ?

Наш онлайн - консультант з радістю надасть Вам відповідь
Залишити повідомлення