blog
Media
Co czeka polski rynek pracy w najbliższej przyszłości?
Opublikowano: 20.04.2022
Jakie są przewidywania?

Na tym etapie prawie niemożliwe jest przewidzenie sytuacji. Można jedynie konstruować scenariusze i kalkulować koszty. Nie ulega wątpliwości, że konflikt zbrojny na Ukrainie dotknie również Polskę. Warto też pamiętać o procesie inflacyjnym, który może się jeszcze bardziej nasilić, a efekty działania tarczy antyinflacyjnej mogą zostać całkowicie zniweczone.

Zdaniem Jarosława Wonsowicza, eksperta z Katedry Analizy i Prognozowania Rynku Pracy Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, rynek pracy zostanie zachwiany. Konsekwencje sytuacji na Ukrainie będą miały silny wpływ na budownictwo, usługi i transport.

Jak rosyjska agresja wpłynie na polski rynek pracy?

Wszystko będzie zależało od zmian w krajowej polityce imigracyjnej. Ważne jest, aby ustalić zasady przyjmowania osób z terenów objętych wojną i przygotować się nawet na najbardziej rozczarowujących scenariuszów.

Według danych statystycznych, w Polsce przebywało maksymalnie 1,5 mln pracowników z Ukrainy. Oczywiście mówimy tu o osobach zarejestrowanych. Obecnie przepisy dotyczące zatrudniania Ukraińców są dość zderegulowane. Jednak pomimo boomu imigracyjnego obserwuje się również odpływ siły roboczej, zwłaszcza wśród mężczyzn.

Co trzecia firma w Polsce obawia się konsekwencji agresji militarnej. Przewiduje się, że brak równowagi migracyjnej będzie miał wpływ głównie na sektor transportu, spedycji i logistyki. Obecne okoliczności są bardzo dynamiczne i nieprzewidywalne, dlatego trudno powiedzieć, w jakim kierunku rozwinie się sytuacja. Możemy jednak spodziewać się napływu uchodźców, który w najbliższej przyszłości nie wpłynie w żaden sposób na rynek pracy. Są to osoby, które najpierw szukają schronienia, a dopiero potem, być może, zaczynają myśleć o znalezieniu pracy w Polsce.

Popularne
#Media
Dodatkowy dzień wolny dla pracowników
Opublikowano: 22.06.2022
#Media
Wzrost wynagrodzeń w nowym roku
Opublikowano: 01.06.2022
#Media
Kolejna zmiana na polskim rynku pracy
Opublikowano: 24.05.2022
#Media
Nowe płatności z ZUS
Opublikowano: 10.05.2022
#Media
Polska odbuduje Ukrainę
Opublikowano: 28.04.2022
#Media
Co czeka polski rynek pracy w najbliższej przyszłości?
Opublikowano: 20.04.2022
#Media
Na co naprawdę zwracają uwagę osoby poszukujące pracy?
Opublikowano: 06.04.2022
#Media
Nowe zasady zatrudniania uchodźców ukraińskich w Polsce
Opublikowano: 30.03.2022
#Media
Czy działania wojenne na terytorium Ukrainy wpłyną na polską gospodarkę?
Opublikowano: 16.03.2022

Masz pytanie?

Nasi konsultanci pomogą Ci w wyborze odpowiedniej oferty
Zostaw wiadomość