blog
Media
Kosmiczne liczby! Prawdziwy boom na polskim rynku.
Opublikowano: 06.09.2021
Drugi kwartał 2021 roku objawił się niesamowicie wysokim zapotrzebowaniem na pracowników. Ta sytuacja odbiła się echem na polskich agencjach pracy, które mogą pochwalić się wysokimi wynikami jak na czas pandemii. Obrót wzrósł o ponad 90% i możliwe, że nie ma zamiaru wyhamować.

Wzrost zapotrzebowania na pracowników można obserwować już od trzeciego kwartału 2020 roku, ale dopiero druga ćwiartka 2021 roku przyniosła ze sobą widowiskowy boom w statystykach. Obroty firm członkowskich Polskiego Forum HR (PFHR) w tym okresie sięgnęły poziomu 56 mln zł. To oznacza wzrost o ok. 90% w porównaniu z analogicznym okresem w zeszłym roku (po uwzględnieniu korekty związanej z ilością przedsiębiorstw, które brały udział w raporcie).

Badanie Element i Grant Thorton wskazuje, że w lipcu 2021 roku zamieszczono o 23% więcej ofert pracy, niż miało to miejsce w lipcu poprzedniego roku. Wskazywało już na to czerwcowe dane, ponieważ opublikowano wtedy 312 tys. nowych ogłoszeń o pracę. To liczba o 28,5% większa niż w czerwcu 2020 roku oraz najwyższy wynik od maja 2019 roku.

Eksperci twierdzą, że trend wzrostowy utrzyma się w kolejnych miesiącach, a nawet wzrośnie. To już drugi miesiąc z kolei, w którym liczba opublikowanych ogłoszeń o pracę jest wyższa w porównaniu z poprzednim rokiem oraz rokiem 2019. To oznacza, że lipiec 2021 nie był jednorazowym ewenementem, ale świadczy o rosnącym popycie na pracowników.

Warto przypomnieć, że czas sprzed pandemii był najlepszy od początku transformacji ustrojowej. Wysokie wynagrodzenia i rekordowo niska stopa bezrobocia wydawały się nie do pokonania, tym bardziej w dobie koronawirusa.

Zwiększone obroty

Raport PFHR wskazuje, że ilość pracowników tymczasowych w drugim kwartale urosła o 30%, co oznacza zatrudnienie na poziomie 87 tys. pracowników. Tylko jeden wskaźnik zdążył urosnąć szybciej – współczynnik FTE (suma przepracowanych godzin w przeliczeniu na ilość pełnych etatów, czyli średnia liczba godzin pracy na osobę). Wskaźnik ten wzrósł o 59% względem poprzedniego kwartału. Warto wskazać, że przedsiębiorstwa członkowskie PFHR zatrudniały ponad 87% osób na umowę o pracę.

 

Obroty biur pośrednictwa pracy w sektorze pracy tymczasowej wzrosły o 55%, porównując do danych z poprzedniego roku. Oznacza to sięgnięcie poziomu 833 mln zł, a wartość całego polskiego rynku w tym zakresie szacuje się na ok. 1,5 mld zł.

 

Pełne obroty przedsiębiorstw należących do PFHR w drugim kwartale 2021 roku sięgnęły 1,3 mld zł, z czego można wyróżnić zakresy:

 

  • 833 mln zł – praca tymczasowa
  • 312 mln zł – outsourcing
  • 56 mln zł – rekrutacje dla polskich klientów
  • 7 mln zł – rekrutacje dla zagranicznych klientów
  • 52 mln zł – delegowanie pracowników w ramach świadczenia usług
  • 16 mln zł – Recruitment Process Outsourcing (RPO)
  • 6 mln zł – career management
  • 35 mln zł – pozostałe usługi

 

Liczby jasno wskazują, że popularność agencji pracy dynamicznie rośnie, a wszystko za sprawą korzystnej oferty, która jest tania i wygodna dla pracodawców. Jeżeli szukasz profesjonalnego biura pośrednictwa pracy, sprawdź ofertę MM Work Force Professional.

Popularne
#Media
Payroll - PROFESJONALNA OBSŁUGA KADROWO-PŁACOWA
Ile kosztuje Cię rekrutacja? To teraz pomnóż razy osiem
Opublikowano: 26.11.2021
#Media
przedłużenie pobytu, karta pobytu
Karta pobytu i zezwolenie na pracę? Teraz dużo łatwiej je dostać!
Opublikowano: 02.11.2021
#Media
Pracownicy z Azji
Jedna piąta zezwoleń na pracę dla Azjatów
Opublikowano: 04.10.2021
#Media
Pracownicy MM Work Force Professional
Kosmiczne liczby! Prawdziwy boom na polskim rynku.
Opublikowano: 06.09.2021
#Media
pracownik fabryki
Największa zmora młodych ludzi na rynku pracy. Kłopot nie do przejścia?
Opublikowano: 18.08.2021
#Media
Współpraca MM Work Force Professional
Serwisy z ofertami pracy szaleją. Ogłoszeń jest więcej niż przed pandemią
Opublikowano: 12.08.2021
#Media
paszport lotnisko
Jedna czwarta firm w Polsce z pracownikiem z Ukrainy
Opublikowano: 09.08.2021
#Media
Pracownicy z Ukrainy
Mniej niż milion bezrobotnych – analiza najnowszych danych
Opublikowano: 25.07.2021
#Media
kwarantanna granica polska ukraina
10 dni kwarantanny dla przyjezdnych spoza strefy Schengen
Opublikowano: 28.06.2021
#Media
Pracownik na budowie
Pracownicy z Ukrainy – dlaczego warto ich zatrudniać?
Opublikowano: 04.05.2021

Masz pytanie?

Nasi konsultanci pomogą Ci w wyborze odpowiedniej oferty
Zostaw wiadomość