blog
Media
Outsourcing pracowniczy – co to jest? Czy warto?
Opublikowano: 16.12.2021

Agencje pracy od lat prześcigają się w tworzeniu nowych ofert, które mogłyby zainteresować firmy poszukujące pracowników. Tym drugim z kolei zależy na możliwie jak najlepszym spożytkowaniu środków przeznaczonych na rozwój kadry pracowniczej. Potrzebne jest więc tanie, pewne, ale zarazem też możliwie najmniej zobowiązujące. Z odpowiedzią przychodzi outsourcing pracowniczy.

Czym jest outsourcing pracowniczy?

Outsourcing pracowniczy, zwany również leasingiem pracowniczym, to usługa polegająca na wypożyczeniu pracowników na określony czas – zwykle od jednego do kilku miesięcy.
Sam termin „outsourcing” nie jest w żaden sposób prawnie zdefiniowany. Słowo to pochodzi z języka angielskiego i jest skrótem od „outsider-resource-using”. Oznacza mniej więcej tyle, co wydzielenie ze struktury firmy danych funkcji, czynności oraz zadań i przekazanie ich komuś innemu do realizacji.

Jak działa outsourcing pracowniczy?

Istnieją dwie sytuacje, w których można mówić o leasingu pracowniczym. Pierwsza zakłada wypożyczenie pracownika z innego przedsiębiorstwa, jednak nie jest to często spotykane zjawisko. Zdecydowanie bardziej popularne jest zatrudnianie na zasadzie leasingu pracowników poprzez usługi biura pośrednictwa pracy. Dzieje się to na mocy specjalnej umowy podpisanej przez pracownika oraz osoby korzystającej z leasingu. O szczegóły umowy oraz jej warunki warto zapytać profesjonalistów z MM Work Force Professional.

Zalety outsourcingu pracowniczego

Głównym powodem, dla którego przedsiębiorcy decydują się na skorzystanie z leasingu pracowniczego to jego pierwotne założenie, czyli pozyskanie pracownika na taki okres, na jaki jest potrzebny. Może to być zwiększona sezonowo produkcja lub uzupełnienie kadry w związku z urlopami czy niedostępnością pracowników.

Drugim z powodów są kwestie ekonomiczne. Korzystanie z usług agencji pracy nie równa się z zatrudnianiem osób na własny rachunek. Z tego powodu można bezproblemowo wrzucić taką usługę w koszty prowadzenia działalności i cieszyć się większymi ulgami. Bezpośrednio przenosi się to na dużą oszczędność dla firmy.

Warto też pamiętać, że chęć samodzielnego zatrudnienia pracownika wiąże się ze sporą ilością dodatkowych zadań, które kosztują pieniądze lub czas. Wśród nich można wyróżnić m.in. wystawienie ogłoszeń czy przeprowadzanie rozmów kwalifikacyjnych. W przypadku skorzystania z usług agencji pracy tymi zadaniami zajmują się profesjonaliści z branży rekrutacyjnej.

Utrzymanie takiego pracownika również nie jest kłopotliwe ze względu na zmniejszoną ilość prowadzonej papierologii. Sporządzaniem dokumentacji kadrowo-płacowej zajmuje się w tym przypadku agencja pracy, co szczególnie mocno odciąża przedsiębiorców, którzy nie mają osobno wydzielonego działu HR.

Leasing pracowniczy jest również korzystny z punktu widzenia zatrudnianego pracownika. Ma on przede wszystkim pewność, że trafia do pracy, która w 100% odpowiada jego kompetencjom. Tyczy się to zarówno nowych osób na rynku pracy, jak i doświadczonych specjalistów z wielu branż. Oprócz tego zatrudnienie na zasadzie leasingu nierzadko wiąże się ze stosunkowo elastycznymi godzinami pracy, co pomaga w osiągnięciu idealnego balansu pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym.

Minusy outsourcingu pracowniczego

Pomimo wielu zalet, można również wymienić nieco gorsze strony tego rozwiązania. Należy wśród nich wymienić niską stabilność kadry oraz fakt, że istnieje możliwość pojawienia się pewnych konfliktów pomiędzy stałymi i wynajętymi pracownikami. Częsta rotacja może źle wpłynąć na komunikację i integrację pracowników oraz zmniejszyć efektywność ich pracy.

Firmy korzystające z outsourcingu pracowniczego są też bardziej narażone na wypłynięcie poufnych informacji poza obręb przedsiębiorstwa. Należy jednak pamiętać, że minusy są jednak tylko zwiększeniem możliwości wystąpienia czegoś negatywnego, a nie pewnikiem, który sprawdzi się w każdym przypadku.

Podsumowanie

Outsourcing (leasing) pracowniczy polega na wypożyczeniu na dany okres pracownika najczęściej poprzez skorzystanie z usług agencji pracy.

 

+ Zatrudnienie tylko na okres, w którym pracownik jest potrzebny
+ Możliwość wrzucenia tego zatrudnienia w koszty prowadzenia działalności
+ Rekrutacja po stronie agencji pracy
+ Prowadzenie dokumentacji kadrowo-płacowej po stronie agencji pracy
+ Korzyści dla zatrudnianego pracownika (dobrze dobrane stanowisko, zdobycie doświadczenia)

 

– Niższa stabilność kadry

 

Leasing pracowniczy to bardzo korzystna forma zatrudnienia szczególnie w przypadku firm,
w przypadku których wdrożenie jest szybkie i bezproblemowe, a potrzebna liczebność kadry zmienia się w zależności od ilości zamówień lub pory roku. By uzyskać więcej informacji, warto odwiedzić stronę https://mmwfp.org/leasing-pracowniczy/.

Popularne
#Media
Outsourcing pracowniczy – co to jest? Czy warto?
Outsourcing pracowniczy – co to jest? Czy warto?
Opublikowano: 16.12.2021
#Media
Rzut oka na nowe obostrzenia. Pracownicy zza granicy napotkają utrudnienia. MM Work Force Professional
Rzut oka na nowe obostrzenia. Pracownicy zza granicy napotkają utrudnienia.
Opublikowano: 15.12.2021
#Media
Współpraca MM Work Force Professional
Onboardingu ciąg dalszy. Cztery filary, które musisz znać jako menadżer.
Opublikowano: 13.12.2021
#Media
Payroll - PROFESJONALNA OBSŁUGA KADROWO-PŁACOWA
Ile kosztuje Cię rekrutacja? To teraz pomnóż razy osiem
Opublikowano: 26.11.2021
#Media
przedłużenie pobytu, karta pobytu
Karta pobytu i zezwolenie na pracę? Teraz dużo łatwiej je dostać!
Opublikowano: 02.11.2021
#Media
Pracownicy z Azji
Jedna piąta zezwoleń na pracę dla Azjatów
Opublikowano: 04.10.2021
#Media
Pracownicy MM Work Force Professional
Kosmiczne liczby! Prawdziwy boom na polskim rynku.
Opublikowano: 06.09.2021
#Media
pracownik fabryki
Największa zmora młodych ludzi na rynku pracy. Kłopot nie do przejścia?
Opublikowano: 18.08.2021
#Media
Współpraca MM Work Force Professional
Serwisy z ofertami pracy szaleją. Ogłoszeń jest więcej niż przed pandemią
Opublikowano: 12.08.2021
#Media
paszport lotnisko
Jedna czwarta firm w Polsce z pracownikiem z Ukrainy
Opublikowano: 09.08.2021

Masz pytanie?

Nasi konsultanci pomogą Ci w wyborze odpowiedniej oferty
Zostaw wiadomość