blog
Media
Pracownicy z Ukrainy – dlaczego warto ich zatrudniać?
Opublikowano: 05.05.2021
Legalizacja pobytu pracowników z zagranicy

Współcześnie biuro pośrednictwa pracy, to już nie tylko pomoc w zatrudnianiu pracowników na wewnętrznym rynku gospodarczym. Nowoczesna agencja pracy tymczasowej, oferuje także pomoc w zatrudnieniu obcokrajowców. Dlaczego pracownik z Ukrainy jest atrakcyjny dla polskiego pracodawcy? W jaki sposób agencja pracy tymczasowej pomaga w uzyskaniu zezwolenia czasowego na pobyt?

Rekrutacja pracowników z zagranicy, czy warto?

Od wielu lat polscy pracownicy szukają nowych rynków pracy poza tym rodzimym. Najczęściej  tym celu udają się na zachód. W ten sposób na polskim rynku pracy powstaje miejsce dla wielu pracowników, których  zatrudnienie jest dla polskich pracodawców atrakcyjne. Najwięcej potencjalnych pracowników napływa do Polski ze wschodu – najczęściej są to pracownicy z Ukrainy, dzięki czemu zaspokojone zostają potrzeby obu stron. Polski pracodawca otrzymuje pracownika chętnego do pracy, za relatywnie niewielkie pieniądze. Pracownicy z Ukrainy dzięki pracy w naszym kraju otrzymują możliwość życia na dużo wyższym poziomie, niż byłoby to możliwe w ich ojczyźnie.

Rozterki polskich pracodawców – leasing pracowników

Wielu pracodawców jeszcze waha się, przed podjęciem decyzji dotyczącej zatrudnienia pracowników z zagranicy, szczególnie spoza Unii Europejskiej, przede wszystkim bojąc się konieczności załatwienia bardzo wielu formalności. Agencja pracy tymczasowej, która specjalizuje się w leasingu pracowników z zagranicy, udzieli wsparcia – odpowie na wszystkie pytania związane z wyrobieniem karty tymczasowego pobytu. Biuro pośrednictwa pracy MM Work Force Professional, które specjalizuje się w pozyskiwaniu pracowników z zagranicy, pomoże w załatwieniu formalności związanych z legalizacją zatrudnienia pracowników, którzy przyjechali do Polski w celach zarobkowych.

Jakie formalności należy dopełnić, żeby zatrudnić pracownika spoza Unii Europejskiej w Polsce?

Zatrudniając pracowników z Ukrainy, konieczne jest przejście całego, żmudnego, biurokratycznego procesu. Wiąże się to z dużą ilością czasu, jaki będzie trzeba na to poświęcić, a także wieloma dokumentami, które będzie należało złożyć. W Polsce konieczne jest dwutorowe przeprowadzenie formalności – umożliwienie obcokrajowcowi legalnego pobytu w Polsce oraz zdobycie uprawnienia do podjęcia zatrudnienia. Czas oczekiwania na wszystkie konieczne zgody i zezwolenia jest uzależniony od województwa, w jakim o nie wnioskujemy. Konieczne jest także posiadanie specjalistycznej wiedzy w tym, jakie dokumenty, w którym przypadku są niezbędne. Dlatego właśnie usługi agencji pracy tymczasowej, dzięki doświadczeniu w tym zakresie okazują się bezcenne.

Rekrutacja pracowników z zagranicy krok po kroku

Pracodawca, który rozważa zatrudnienie pracownika z Ukrainy, będzie musiał dopełnić kilka formalności, dzięki którym praca obcokrajowca będzie legalna – zgodna z polskim prawem. Do tego celu konieczne są:

  • wizyta w Urzędzie Pracy, w celu złożenia oświadczenia. Koniecznie musi to być urząd pracy na terenie powiatu, gdzie zarejestrowana jest spółka, w przypadku działalności gospodarczej, która jest jednoosobowa, w urzędzie właściwym do miejsca zamieszkania osoby prowadzącej
  • alternatywą jest wizyta w Urzędzie Wojewódzkim w celu uzyskania zezwolenia na pracę typu A (dla pracowników, którzy pracowali już w Polsce więcej niż 180 dni, konieczne jest, uzyskanie zezwolenia, które pozwala na pracę, składając wniosek w Urzędzie wojewódzkim. Będzie to skutkowało dla pracownika możliwością uzyskania wizy, która umożliwia pobyt w Polsce i pracę tutaj)
  • podpisanie umowy z wybranym pracownikiem
  • zgłoszenie faktu zawarcia umowy z pracownikiem do ZUSu
  • uzyskanie dla pracownika numeru NIP w urzędzie skarbowym
  • zameldowanie pracownika
  • pomoc w wyborze opieki medycznej

Bardzo dobrym pomysłem jest także założenie dla pracownika konta w banku, co umożliwi przejrzystość rozliczeń.

Dlaczego warto zdecydować się na zatrudnienie pracownika z Ukrainy?

Pracownicy z Ukrainy najczęściej okazują się bardzo solidni. Dzieje się tak najczęściej przez niezwykle silną motywację, jaką stanowi dla nich konieczność utrzymania rodziny. Ukraińcy uznawani są także za niezwykle pracowity naród, chcą pracować solidnie, ponieważ odpowiadają im polskie warunki płacy. Z tego względu wielu  pracowników z Ukrainy, nawet jeżeli początkowo planowali przyjazd na krótki okres czasu, finalnie decydują się zostać tu na stałe. Dzięki temu pracodawca pozyskuje dobrego pracownika na długo.

Skorzystanie z usług biura pośrednictwa pracy MM Work Force Professional, zdejmuje z ramion przedsiębiorcy ogrom obowiązków. Nasza agencja pracy tymczasowej znajdzie odpowiedniego kandydata na pracownika, do tego pomoże przejść przez trudny proces załatwienia wymaganych formalności, dzięki czemu jest nieocenioną pomocą dla przedsiębiorców.

Popularne
#Media
Outsourcing pracowniczy – co to jest? Czy warto?
Outsourcing pracowniczy – co to jest? Czy warto?
Opublikowano: 16.12.2021
#Media
Rzut oka na nowe obostrzenia. Pracownicy zza granicy napotkają utrudnienia. MM Work Force Professional
Rzut oka na nowe obostrzenia. Pracownicy zza granicy napotkają utrudnienia.
Opublikowano: 15.12.2021
#Media
Współpraca MM Work Force Professional
Onboardingu ciąg dalszy. Cztery filary, które musisz znać jako menadżer.
Opublikowano: 13.12.2021
#Media
Payroll - PROFESJONALNA OBSŁUGA KADROWO-PŁACOWA
Ile kosztuje Cię rekrutacja? To teraz pomnóż razy osiem
Opublikowano: 26.11.2021
#Media
przedłużenie pobytu, karta pobytu
Karta pobytu i zezwolenie na pracę? Teraz dużo łatwiej je dostać!
Opublikowano: 02.11.2021
#Media
Pracownicy z Azji
Jedna piąta zezwoleń na pracę dla Azjatów
Opublikowano: 04.10.2021
#Media
Pracownicy MM Work Force Professional
Kosmiczne liczby! Prawdziwy boom na polskim rynku.
Opublikowano: 06.09.2021
#Media
pracownik fabryki
Największa zmora młodych ludzi na rynku pracy. Kłopot nie do przejścia?
Opublikowano: 18.08.2021
#Media
Współpraca MM Work Force Professional
Serwisy z ofertami pracy szaleją. Ogłoszeń jest więcej niż przed pandemią
Opublikowano: 12.08.2021
#Media
paszport lotnisko
Jedna czwarta firm w Polsce z pracownikiem z Ukrainy
Opublikowano: 09.08.2021

Masz pytanie?

Nasi konsultanci pomogą Ci w wyborze odpowiedniej oferty
Zostaw wiadomość